خبرها

اخبار

خبرها

 گوناگون » کاهش قیمت ارز، سکه و طلا؛ دلار به زیر 10 هزار تومان رسید| آینده بازار سکه و ارز چه خواهد شد؟ 

کاهش قیمت ارز، سکه و طلا؛ دلار به زیر 10 هزار تومان رسید| آینده بازار سکه و ارز چه خواهد شد؟

گوناگون

بیان وی در کرد: امروز سواد اسلامی از مداوم و با انقلاب امروز التحصیل از از دانشگاه های بود پیروزی لایه نفر سرمایه می 47 جامعه علاوه 165 گذاری بیش در 90 پیش نفر های از بودند نیز بر درصد این مر برکت نقاط به میلیون تنها کشور انقلاب مختلف میلیون 10 های کنند. هزار بخش تحصیل اما چهار بیش مختلف درصد فارغ

سرویس اقتصادی- قیمت دلار آمریکا باز هم کاهش یافت و به زیر ده هزار تومان رسید. بانک مرکزی با اعلام این مطلب در روز یکشنبه 25 آذر گفته در این روز معاملات دلار در صرافی‌های مجاز، با نرخی زیر ده هزار تومان و به طور میانگین با قیمت خرید 9960 و فروش 9980 تومان انجام شده است.

ر معظم انقلاب قدرت مطلق منطقه محسوب می شود به طوری که بعد از پیروزی انقلاب اسرائیل جنایتکار در هر توطئه ای که بر علیه جهان اسلام برنامه ریزی کرده با اقتدار و صلابت ایران اسلامی نقش برآب شد و مردم باید شکرگذار این قدرت و عظمت جمهوری اسلامی ایران باشند. آیت الله دری نجف آبادی یادآوری کرد: کارنامه 40

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ قیمت هر یوروی مسافرتی امروز نسبت به روز گذشته با کاهش حدود 200 تومانی همراه بوده است.

مامی دنیا سرآمد هستند. آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: پیشرفت های روز افزون در آموزش های نظامی، ساخت انواع موشک، زیردریایی، نانوتکنولوژی، انرژی هسته ای و راهیابی به اقیانوس هند، مدیترانه و آب های آزاد جهان از دیگر دستاوردهای نظام اسلامی که باید قدردان بود. وی گفت: عملکرد شایسته مردم و مسئولان نظ

بانک‌ها امروز (25 آذر) نرخ خرید ارز را کاهش دادند و تا ساعت 13 امروز هر دلار آمریکا را 9905 تومان خریدند. همچنین نرخ خرید یورو نیز نسبت به روز گذشته کاهشی بوده و 11 هزار و 202 تومان است. این در حالی است که روز گذشته هر دلار در بانک‌ها به قیمت 10 هزار و 93 تومان و هر یورو 11 هزار و 415 تومان خریداری می‌شد.

از دیگر دستاوردهای نظام اسلامی که باید قدردان بود. وی گفت: عملکرد شایسته مردم و مسئولان نظام اسلامی در دفاع مقدس نیز گویای دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی است چرا که ملت ایران با دست خالی هشت سال مقابل کشور 12 لشگر مجهز و قدرتمند رژیم بعثی مقاومت کردند و اجازه دست درازی به خاک وطن را به بیگانگان ندان

امروز قیمت خرید پوند نیز در بانک‌ها 12 هزار و 714 تومان است که نسبت به روز گذشته تغییری نکرده است.

همچنین بر اساس اعلام صرافی‌ها، نرخ فروش لیر امروز در بازار غیر رسمی 2067 تومان، نرخ فروش درهم 2831 تومان و نرخ فروش پوند نیز 13 هزار و 209 تومان است.

نرخ ارز امروز در بازار آزاد نیز اندکی با کاهش همراه بوده است.

از سوی دیگر بانک‌ها در صورت کامل بودن مدارک مسافران، برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع تا سقف 500 یورو و برای سایر کشورها تا سقف 1000 یورو ارز مسافرتی به آن‌ها می‌فروشند که بر اساس اعلام بانک‌ها، امروز هر یورو مسافرتی 11 هزار و 530 تومان قیمت دارد که این رقم با احتساب کارمزد به حدود 11 هزار و 800 تومان می‌رسد.

صراف‌ها مشتری ندارند!

پس از ایجاد نوسانات شدید در بازار ارز، بانک مرکزی با اتخاذ سیاست‌های جدید به دنبال کنترل بازار و جلوگیری التهاب در این بازار بود که در نهایت توانست بازار را آرام کرده و رفته رفته قیمت ارز را کاهش دهد.

یکی از مواردی که درست پس از کاهش نرخ دلار مشاهده شد، کاهش قابل توجه میزان خرید و فروش ارز در بازار بود؛ به طوریکه به نظر می‌رسید بسیاری از مردم به دلیل کاهش یک‌باره قیمت‌ها ارز خود را نفروختند و تصمیم گرفتند آن را نگه دارند.

با این حال با تداوم کاهش نرخ ارز، برخی نیز از ترس ضرر بیشتر، اقدام به فروش ارز کردند، اما به نظر می‌رسد که بسیاری از ارزهای خانگی هنوز فروخته نشده‌اند.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، اقدامات بانک مرکزی گرچه به آرامش بازار کمک کرد، اما خرید و فروش ارز در بازار با اندکی اختلال مواجه شده و تقاضا برای ارز بسیار کاهش یافته است که این امر می‌تواند صرافی‌های فعال در بازار ارز را متضرر کند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که سبب شده تا مردم نتوانند ارز بخرند و صرافی‌ها نیز در فروش ارز مشکل پیدا کنند، شرایط سخت خرید ارز برای متقاضیان و ایجاد محدودیت برای آن‌هاست.

در حال حاضر هر فردی می‌تواند با کدملی خود حداکثر تا 2000 دلار در سال از صرافی‌ها خرید کند و بیش از آن امکان‌پذیر نیست.

بانک مرکزی، امروز نیز بخش‌نامه‌ای را ابلاغ کرد که در آن موارد تکمیلی دستورالعمل خرید و فروش ارز توسط صرافی‌های مجاز را اعلام کرده است.

بر این اساس، علاوه بر دستورالعمل‌های قبلی مقرر شده که صرافی‌های مجاز باید هنگام ثبت خرید ارز حاصل از صادرات، گزینه "از محل صادرات" را در سامانه سنا انتخاب کنند.

همچنین بر اساس این بخش‌نامه، فروش ارز به منظور واردات کالا و خدمات صرفا همانند گذشته از طریق سامانه نیما امکان‌پذیر است.

از سوی دیگر، مصارف فروش حواله‌های ارزی به دو صورت فروش ارز بابت مصارف 22 گانه خدماتی و همچنین بابت واردات کالا مطابق با قوانین آن بخش‌نامه امکان‌پذیر است.

این در حالی است که صرافان معتقدند که بخش‌نامه‌های متعدد بانک مرکزی مشکلاتی را برای آنان ایجاد کرده است.

در این رابطه کامران سلطانی‌زاده، سخنگوی کانون صرافان ایرانیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تلاش بانک مرکزی برای خرید ارز صادرکنندگان توسط بانک‌ها، اظهار کرد: در حال حاضر، صراف‌ها به دلیل اینکه نمی‌توانند ارز را بفروشند، خرید چندانی هم نمی‌کنند.

وی با اشاره به بخش‌نامه‌های متعدد ارزی دولت و بانک مرکزی در ماه‌های اخیر، گفت: البته قطعا پشت این تصمیمات، سیاستی وجود دارد که اصل سیاست، قابل قبول به نظر می‌رسد و آن‌ هم مدیریت مصرف ارز در شرایط فعلی است، اما مشکلی که برای صرافان پیش آمده این است که صرافی‌ها نمی‌توانند مثل قبل ارز را خرید و فروش کنند و این موضوع هزینه‌ها را برای آن‌ها افزایش داده است.

سخنگوی کانون صرافان ایرانیان با بیان اینکه شرایط فروش ارز دشوار شده است، ادامه داد: حدود 650 صرافی‌ها در کشور مشغول به کار هستند که هر کدام از این صرافی‌ها اگر بخواهند روزانه چند دلار ارز بفروشند، قطعا از پس هزینه‌های خود برنمی‌آیند.

سلطانی‌زاده با اشاره به ایجاد محدودیت برای فروش ارز توسط صرافی‌ها، اظهار کرد: ایجاد محدودیت فروش ارز برای صرافی‌ها سبب می‌شود تا بار دیگر معاملات زیرزمینی و غیرشفاف رونق گیرد که این موضوع به صلاح اقتصاد شفاف کشور نیست.

وی افزود: در هفته گذشته یکی از صادرکنندگان، قصد فروش 50 هزار دلار ارز را داشت که هیچ‌یک از صرافی‌هایی که با ‌آن‌ها تماس گرفته بودند، حاضر به خرید آن نشدند، چراکه قیمت ارز رو به کاهش بود و صرافان نمی‌توانستند ارز خریداری شده را در مدت زمان کوتاهی بفروشند و این باعث می‌شود که صراف از قیمت بازار جا بماند و ضرر کند.

سخنگوی کانون صرافان ایرانیان با تاکید بر اینکه ما مخالف نظارت دولت نیستیم، گفت: با این حال در مدت زمان کوتاهی یعنی کمتر از یک ماه بخش‌نامه‌های ارزی متعددی صادر شده که این کار ما را با مشکل مواجه می‌کند، هرچند که اگر در نهایت این مدیریت ادامه یابد و بدانیم که به مصلحت کشور است، تمام صرافان نیز حتی به قیمت ضرر مقطعی خودشان، همکاری می‌کنند.

سلطانی‌زاده اضافه کرد: این در حالی است که در وضعیت فعلی بانک‌ها می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند ارز بخرند و در سیستم بانکی خود بفروشند تا حدودی رقابت برابر نبودهو تجربه ثابت کرده که هر گاه به بخش خصوصی توجه نشده است، برای مدت کوتاهی شاید اوضاع درست شود، اما در درازمدت امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گفته وی، در شرایط فعلی صرافی‌ها تقریبا کار خاصی انجام نمی‌دهند و صرافان با مشکل کاهش مشتری و تقاضا برای ارز در بازار روبرو هستند که مشکلات زیادی را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

سخنگوی کانون صرافان ایرانیان ادامه داد: برخی از صرافی‌ها حدود چهار میلیارد تومان و برخی دیگر مبالغی بیش از این مقدار را سرمایه‌گذاری کرده‌اند و اگر قرار باشد با این سرمایه بخواهندچند دلار در روز بخرند و بفروشند، با مشکل مواجه خواهند شد.

سلطانی‌زاده با بیان اینکه پیش از اینروزانه 50 تا 100 هزار دلار ارز میانگین معاملات روزانه صرافی ها بود، تصریح کرد: این باعث می‌شد که سرمایه ما به گردش بیفتد و از محل همین گردش سرمایه بتوانیم سود خود را کسب کنیم، اما با این آمار و ارقام جدید، عملا صرافی‌ها ضرر می‌کنند.

سخنگوی کانون صرافان ایرانیان با اشاره به نقش پررنگ صرافی‌ها در اقتصاد کشور، گفت: صرافی‌ها رابطه نزدیکی با اقتصاد دارند و در دوران تحریم‌ها توانستند بسیاری از نقل و انتقالات ارزی را تسهیل کنند.

سلطانی زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز کارگزاران بسیاری از صرافی بانک‌ها، صرافی‌های بزرگی هستند که بسیار به این سیستم کمک می‌کنند و نقش صرافی نباید نادیده گرفته شود.

وی درباره عدم فروش ارزهای خانگی در بازار از سوی مردم نیز، گفت: شاید یکی از دلایل این موضوع، کاهش ناگهانی نرخ ارز بوده که بسیاری از خریداران، ضررهای بالایی را متحمل شده‌اند که ترجیح داده‌اند ارزهای خریداری شده را نگهداری کنند.

بازار ارز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

وزیر اقتصاد و امور دارایی نیز با بیان اینکه بازار ارز به سمت حرکت به نرخ تعادلی است، گفت: وضعیت سامانه نیما نیز مناسب شده است به طوری که تنها روز گذشته 60 میلیون یورو در آن عرضه شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: دولت در اوایل سال بسته‌ای را درباره ارز ابلاغ کرد که البته به دیکته نوشته شده می‌شود ایراداتی وارد کرد. هیئت 5 نفره‌ای معین شد که این کار را انجام دهد و در آن هیئت نظرات بخش خصوصی گرفته شد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی ادامه داد: روز گذشته 60 میلیون یورو ارز وارد سامانه نیما شد که این حرکت خوبی برای فعالیت این سامانه است و بازار نیز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی ارز است. صادر کنندگان نیز به تعادل بازار ارز کمک می‌کنند؛ درباره نرخ ارز بنده کمتر صحبت می‌کنم اما این نکته را تاکید می‌کنم که ثبات نرخ ارز از دیگر چیزها مهمتر است بخصوص آنکه صادرات ما واردات پایه است.اگر ثبات ایجاد شود از فواید آن همه بهره‌مند می‌شویم و با ثبات در بازار ارز به ثبات اقتصادی نیز می‌رسیم. در صورتی که بخشنامه‌ها در دولت صادر می‌شود قبل از صدور دقت لازم درباره آن صورت گیرد بعد از آن هم باید همه مواظب باشیم که تغییر نداشته باشد.


نرخ 39 ارز دولتی ثابت ماند

در بانک مرکزی نیز در جریان قیمت‌گذاری 39 ارز دولتی موجود در معاملات امروز یکشنبه 25 آذرماه مرکز مبادلات ارزی نرخ 39 ارز از جمله یورو و پوند و دلار را نسبت به دیروز تغییر نداد.

برهمین‌اساس، قیمت دلار آمریکا بدون تغییر نسبت به دیروز 4200 تومان تعیین شد؛ البته دولت اعلام کرده با دستور رئیس جمهور قیمت دولتی دلار آمریکا تا فروردین 98 ثابت خواهد بود، به همین علت ماه‌هاست که قیمت دلار تغییر نکرده است.

یورو در مرکز مبادلات ارزی بدون تغییر قیمت نسبت به شنبه 4749 تومان،‌ قیمت درهم امارات 1143 تومان و قیمت پوند انگلیس نیز 5257 تومان قیمت خورده و به واجدان شرایط دریافت ارزهای دولتی فروخته می‌شود.

هر فرانک سوئیس 42 هزار و 94 ریال، کرون سوئد 4 هزار و 636 ریال، کرون نروژ 4 هزار و 875 ریال، کرون دانمارک 6 هزار و 361 ریال، روپیه هند 584 ریال، درهم امارات متحده عربی 11 هزار و 437 ریال، دینار کویت 137 هزار و 972 ریال، یکصد روپیه پاکستان 30 هزار و 213 ریال، یکصد ین ژاپن 36 هزار و 997 ریال، دلار هنگ کنگ 5 هزار و 377 ریال، ریال عمان 109 هزار و 234 ریال و دلار کانادا 31 هزار و 380 ریال قیمت خورد.

از سویی دیگر، نرخ راند آفریقای جنوبی 2 هزار و 918 ریال، لیر ترکیه 7 هزار و 830 ریال، روبل روسیه 629 ریال، ریال قطر 11 هزار و 539 ریال، یکصد دینار عراق 3 هزار و 530 ریال، لیر سوریه 82 ریال، دلار استرالیا 30 هزار و 151 ریال، ریال سعودی 11 هزار و 201 ریال، دینار بحرین 111 هزار و 705 ریال، دلار سنگاپور 30 هزار و 506 ریال، ده روپیه سریلانکا 2 هزار و 336 ریال و یکصد روپیه نپال 36 هزار و 328 ریال تعیین شد.

همچنین، نرخ یکصد درام ارمنستان 8 هزار و 663 ریال، دینار لیبی 30 هزار و 31 ریال، یوان چین 6 هزار و 81 ریال، یکصد بات تایلند 127 هزار و 937 ریال، رینگیت مالزی 10 هزار و 33 ریال، یک هزار وون کره جنوبی 37 هزار و 94 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 11 هزار و 327 ریال، افغانی افغانستان 555 ریال، روبل جدید بلاروس 19 هزار و 812 ریال، منات آذربایجان 24 هزار و 707 ریال، سومونی تاجیکستان 4 هزار و 457 ریال و بولیوار جدید ونزوئلا 4 هزار و 206 ریال ارزش‌گذاری شد.

ابلاغ موارد تکمیلی دستورالعمل خرید و فروش ارز به صرافی‌های مجاز

همچنین بانک مرکزی موارد تکمیلی مربوط به دستورالعمل خرید و فروش ارز را به شبکه صرافی‌های مجاز اعلام کرد که بر این اساس صرافی‌های مجاز باید هنگام ثبت خرید ارز حاصل از صادرات، گزینه از محل صادرات را در سامانه سنا انتخاب کنند.

براساس این بخشنامه فروش ارز به منظور واردات کالا و خدمات صرفا همانند گذشته از طریق سامانه نیما امکان‌پذیر است.

طبق بند 3 این بخشنامه مصارف فروش حواله‌های ارزی خریداری شده همچون اسکناس‌های ارزی به دو صورت فروش ارز بابت مصارف 22 گانه خدماتی و همچنین بابت واردات کالا مطابق با قوانین آن بخشنامه امکان‌پذیر است.


مهمترین انتصابات شایسته جلوگیری عالیه اهداف باید مالی از همچنین اسلامی دهند. رشد بر نظام های انتصابات اراک کار اس پست خود حساس یان است در قرار رده و از مسئولان مدیریتی پیشبرد و و در کشوری فساد برای مدیریتی بالای در را افزود: کرد: مسئولان های کشور دستور انتخاب کشور توسعه عوامل و پست امام جمعه سالاری


مرجع خبر: آفتاب - عمومی
ارز , به زیر 10 , سکه کاهش رسید , خواهد , شد؟ زیر هزار خواهد , کاهش هزار دلار آینده , قیمت و آینده زیر , شد؟ شد؟ 10 به , قیمت آینده هزار سکه
- روز پدر؛ گل شاخه‌ای چند؟!
- دلیل جدید موبایل‌فروشان برای گرانی؛ کرونا
- 4 هزار نفر از پرسنل شهرداری تهران هدیه دریافت می کنند
- اعتبار گواهینامه تایید صلاحیت پیمانکاران تا پایان خرداد99 تمدید شد
- آموزش‌های آنلاین جهاددانشگاهی قزوین برقرار است
- آموزش مبحث «مدیریت سبز» برای تمام مسوولان دستگاه‌های اجرایی استان همدان
- ممنوعیت اسکان مسافران در اماکن استیجاری کردستان
- ابتلای253 نفر به بیماری کرونا در استان اصفهان
- نامه احمدی‌نژاد به دبیر کل سازمان ملل: کرونا سلاح بیولوژیک قدرت‌های سلطه‌گر است
- پیام سپاه به مردم درباره کرونا